טרקטור? שואב אבק?

אז מאיפה הציטוט? ספר ישעיהו פרק נב? ספר הטלפונים של אזור גוש דן? מעשה בחמישה בלונים? דווקא לא. הציטוט הזה הוא מתוך הספר המורה דרורה לא מפלצת. הספר מספר על שנה אחת בחייו של מיכאל שבה הוא וכל הכיתה שלו מקבלים את המורה דרורה, המורה הכי מפחידה מאז ימי הדינוזאורים. למורה דרורה יש קול צרוד כל כך שמזכיר צליל של שואב אבק או מנוע של טרקטור. במהרה הכיתה נחלקת לשני מחנות – אלה שהקול של דרורה מזכיר להם שואב אבק ואלה שהקול שלה מזכיר להם טרקטור. אף אחד מהילדים לא מתמצא בשואבי אבק, אבל אחד החברים של מיכאל בכיתה הוא דולב, והוא מומחה לטרקטורים. אבא שלו חקלאי, וטרקטורים הם הדבר שדולב אוהב הכי בעולם. הוא חוזר וטוען שהקול של דרורה מזכיר באופן חד משמעי רעש מנוע של דגם מסוים של טרקטור – ג'ון דיר 2040. למי שלא יודעים, ובעצם כמעט אף אחד לא יודע, מדובר בטרקטור חקלאי שיש לו הנעה קדמית ואחורית, כלומר מנוע גם מקדימה וגם מאחורה, ושרק הוא מסוגל להשמיע צליל שמזכיר את הקול של המורה דרורה. או שאולי להפך?

 

JOHN DEERE 2040 S wheel tractor from Netherlands for sale at Truck1, ID: 3542208

בתמונה למעלה: ג'ון דיר 2040. אתם כנראה יכולים לדמיין את הרעש.

John Deere portrait.jpg

ומי זה בתמונה? זה ג'ון דיר בכבודו ובעצמו. נפָּח ומהנדס שהקים את את חברת הטרקטורים. פה בתמונה תפסו אותו ברגע שהוא חשב בלבו, "הממ… יום יבוא ותהיה מורה בעולם שהקול שלה יזכיר את רעש המנוע של הטרקטור שלנו. זו מבחינתי הצלחה!"

ולמי שתוהים מה זה ספר הטלפונים של גוש דן, הנה הסבר: פעם, לפני שהיה אינטרנט, היו ספרים שהופיעו בהם כל מספרי הטלפון לפי א-ב של שמות המשפחה. כדי לברר מה מספר הטלפון של מישהו או מישהי היו צריכים לפתוח את ספר הטלפונים של אזור המגורים שלו או שלה, לחפש את השם שלו/ה, ולידו היה מופיע מספר הטלפון. אחד התחביבים הידועים מאותה תקופה היה לדפדף בספר הטלפונים ולבדוק אם יש עוד מישהו בעולם שיש לו בדיוק את אותו שם כמוכם. אבל זה כבר סיפור אחר.

העולם של ינץ